Úvod Ceník Galerie - Nehty Galerie - Prostory Kontakt Partneři
 
Puchýř


Vzniká intenzivním tlakem na kůži


Mozol   (tyloma)


Vzniká mírnějším a zdlouhavým tlakem. Mozol je ohraničené zbytnění rohové vrstvy a vytváří se nejčastěji na nohou tlakem obuvi nebo na rukou tlakem nástrojů. Mozol je obranou reakcí organismu a má chránit důležité podkožní orgány před tlakem. Takže ho není nutné odstraňovat. Z umístění mozolu můžeme usuzovat i povolání člověka.


Poranění  (trauma)


Poraněním rozumíme násilné poranění kožní tkáně způsobené ránou, odřeninou nebo trhlinou. Nepatrné, sotva viditelné oděrky, vzniklé při manuální práci, se nazývají mikrotraumata. Nedesinfikovaná a neošetřená mikrotraumata jsou vstupní branou infekce do organismu. Vznikají tak hnisaví kožní onemocnění. Každé sebemenší poranění je nutné ošetřit, zvláště v provozech s nečistou prací.


Pyodermie


Jsou hnisavá kožní onemocnění způsobená hnisavými koky: především stafylokok, streptokok, někdy pneumokok. Charakteristickým projevem těchto onemocnění je zánětlivá reakce, tvorba hnisu, neštoviček a strupů.


Svrab


Je infekční onemocnění způsobené zákožkou svrabovou. Přenáší se ložním prádlem. Dotekem ruky nebo ošetřením nemocného se nelze nakazit. Samička zákožky je asi 0.5mm dlouhá a vrtá v pokožce tzv. svrabové chodby. Zákožka vrtá v nejjemnější kůži. Proto jí nacházíme v zápěstí a stranách prstů. Charakteristickým projevem je noční svědění a následné škrábání. 


Bradavice


Rozeznáváme bradavice obyčejné, ploché u mladistvích a bradavice stařecké. 1.dva druhy jsou virového původu, poslední je projevem degenerace stařecké kůže. Vyrůstají buď ojediněle nebo ve skupinách s nerovným rozeklaným povrchem. Postihují-li nejbližší  okolí nehtu jsou značně bolestivé.


Plísňové onemocnění


Jsou u nás velice rozšířené onemocnění. Postihuje u nás téměř každého druhého až třetího člověka. Je postižena kůže nejčastěji mezi prsty, někdy jsou postiženy nehty. Nikdy ne vlasy. Přenáší se přímo z člověka na člověka nebo v lázních pod sprchami. Zde se kůže spolu s původcem olupuje a infikují se další jedinci.


Choroby nehtů


Jsou buď samostatnými chorobami nebo mohou provázet celkové choroby i choroby kožní.


   


Nedostatečný růst a vývoj nehtů bývá provázeno poruchou růstu vlasů a zubů. Je         vývojovou vadou, léčení není možné.

Drápovitý nehet (onychogrifosis) se vyskytuje nejčastěji na palcích nohou a bývá zbarven do hněda až černa. Příčina bývá vrozená nebo poraněním kořene nehtu, chronická infekce, malá obuv. Léčení spočívá v odstranění nehtu i s kořenem.

Plísňová onemocnění nehtu (onychomykosis) se projevuje nažloutlou barvou na volném okraji nehtu, nehet je ztluštělý. Nehet bývá napaden plísní po několikaletém neléčení nebo špatném léčení plísňového onemocnění nohou. Jediné úspěšné léčení je stržení nehtů chirurgicky a podávání proti-plísňových prostředků celkově i místně.

Zánět nehtového valu (paronychie) je způsoben hnisavými bakteriemi a kvasinkami. Pod nehtovým valem se tvoří hnis a léčení spočívá v aplikaci desinfekčních roztoků a mastí. 

Kvetoucí nehet (leukonychie) se projevuje porcelánově bílými skvrnami v ploténce nehtů a vysvětluje se poškozením nehtů při manikúře, účinkem chemikálií, hormonálními poruchami a nedostatkem vitamínů.

Barevné změny na nehtech bývají podmíněné místně: Hypermangan, alkálie, léky celkovým účinkem: antimalarikaMiskovitý nehet (koilonychie) prochází některé druhy chudokrevnosti a nemoci štítné žlázy. Může však jít i o vrozenou vadu. Léčení spočívá v léčení základního onemocnění.

Lomivé nehty (onychorhexis) mívají příčiny vrozené, jako nedostatek vitamínů A a D, poruchy činnosti štítné žlázy, anemii, kloubový revmatismus ale též místní příčiny jako alkálie a odlakovač nehtů.

Uvolnění nehtové ploténky (onycholysa) doprovází avitaminózy, poruchy nervové a hormonální. Může však být způsobeno i alkáliemi, pracími prostředky a drobnými úrazy.

Příčně pruhované nehty se vyskytují u břišního tyfu, u neštovic, u nervových a duševních chorob i u jiných infekčních chorob a po jedech (rtuť, arzén, olovo)

Deformace nehtů u kožních chorob jako je arterioskleróza, Bürgerova choroba a Raynaudova nemoc jsou zcela běžné.Ekzém postihující i kůži nad kořenem nehtu, působí nerovný a nepravidelný růst nehtové ploténky.

Lupénka se projevuje buď jemnými tečkovitými prohlubeninami na ploténce nebo ztluštěním nehtu od nehtového lůžka.

Melanoblastom který se tvoří pod nehtem je patrný jako černý nebo hnědý nádorek.Změna reliéfu


- je způsobená hlavně nemocí nebo poraněním např. silným tlakem na kořen nehtu mechanickým poraněním. Deformace mohou být trvalé nebo se periodicky opakují. Mohou mít různý vzhled.

- utváří (jako rozštěpy) bílou linii až do kořene nehtu následek poranění nebo silného nárazu

- tvoření perleťových rýh – to jsou ponejvíce stářím způsobené změny nehtové plošky

- šikmé rýhování – je typické pro poranění nehtové pokožky, způsobené neodbornou manikúrou nebo neodborným pilováním předělu pokožky a nehtu. Vyskytuje se často při poruchách prokrvení nehtového lůžka, po operacích, dietách, při těžké duševní krizi. Může také signalizovat mnohá vnitřní onemocnění, infekce (např.angínu, chřipku, žloutenku…)


Postižení jednoho nebo dvou nehtů svědčí o vnější příčině, postižení všech nehtů svědčí ve většině případů o příčinách vnitřních.


Papouškovitý nehet


- nehet má silné zakřivení špičky do stran. Přitom plocha nehtu má normální barvu i strukturu povrchu. Tento symptom je jev dědičný, lékařsky jej nelze odstranit. Jediná možnost je zastřít jej modeláři. Udržujeme krásný nehet.


Lžícovitý nehet


- je zároveň velmi tenký a lomivý. Vzniká při práci ve velkém teple a s parou nebo při stálém styku s vodou, tedy většinou jako nemoc z povolání. Plocha nehtu tvoří prohlubeň, která dostupuje až do špičky. Tento jev může poukazovat i na vnitřní onemocnění, jako např. chudokrevnost, zažívací poruchy, nedostatek železa.


Psoriasis


- plocha nehtu ukazuje více prohlubinek, přitom není jediným místem, na kterém se projevují lupovité lišeje. Je možná optická úprava. Vyléčení je záležitostí jenom lékaře.


Leukonychie – bílé zabarvení nehtu


- nehet je celý nebo částečně bíle zbarvený, což postihuje jeden nebo více nehtů. Bílé partie mohou mít vzhled bodu nebo jsou seřazeny do linek nebo pásu. Vyskytuje se také velkoplošné nebo celkově bílé zabarvení. Je narušeno zrohovatění buněk, tedy utváření nehtové plošky. Změněná hmota nehtu odráží světlo, takže postižená místa se jeví jako bílá. Podobné zbělení může být způsobeno po poranění, kdy obvaz nepropouští vzduch. Zbělení je však kalné, odlišné od svítivě bílého zabarvení při narušeném zrohovatění. Optického zlepšení dosáhneme modelací.


Leukopatie


- jsou to chronicky trvalé bílé dlouhé pruhy, které sahají od kořene přes celý nehet až k okraji. Povrch není přitom zkrácen, nevykazuje žádné brázdové tvary. Tvoření bílých pruhů je charakteristické pro chorobné procesy, které během delší doby odrážejí v popisovaných oblastech nehetního lůžka a tak provádí deformaci nehtu pruhy. Také je zde optická úprava formou modeláže.


Hodinové nehty


- nehetní plocha se klene uprostřed a padá k okrajům jako sklíčko na hodinkách. Tato forma nehtu může být dědičná. Pak je bez problémů a není projevem vnitřní nemoci. Jestliže se ale objeví náhle bez dědičného zatížení, může být spojena s onemocněním. Příčinou jsou těžké choroby srdce, poruchy krevního oběhu, choroby jater, tuberkulóza nebo těžký zápal plic. I v tomto případě může být modelář nehtů provedena.


Rozpolcené nehty


- přední zakončení nehetní plochy, špička nehtu, je dvoudílné zaviněno ponejvíce poraněním kořene nehtu, po kterém nehet už nedorůstá celistvosti. Jestli že se ale rozdvojuje více nehtů podélně, musíme konzultovat s lékařem. Často je pak diagnóza na cukrovku nebo na funkční poruchy štítné žlázy.


Lomivé a tříštivé nehty


- mají většinou vnější příčinu, především silné čistící prostředky, odlakovače obsahující aceton, stálý kontakt s vodou, která odebírá tuk, udržující vláčnost nehtu. Lomivé nehty ale mohou mít vnitřní příčinu jako např. nedostatek železa a vitamínů, to bývá především u starších zákaznic -  jako atrofie nehtů – chybí hlavní substance (kreatin a vlhkost)


Peronichis


- je bolestivá bakteriální infekce kolem nehetního lůžka. Musí být medikamentózně ošetřena. Jako příčinu se nevylučuje infekce při neodborném pilování, při nedostatečné hygieně.- příčinou je špatný krevní oběh, také způsobeno srdeční slabostí.

- jedná se o bakteriální infekci. Tzv. houbová plíseň vzniká z vlhkosti v dutém prostoru, ponejvíce mezi přirozeným a umělým nehtem. Jestli že zde žádný dutý prostor není a zabarvení pod nehetní ploškou trvá, musí zákaznice ihned vyhledat lékaře (podezření z otravy)

- jde o bakteriální infekci – houbovou plíseň – v pokročilém stádiu.

- jde o krevní podlitinu nehtu – ta odrůstá směrem ke špičce nehtu. 

- zabarvení způsobila fotovývojka nebo barva na vlasy. Odrůstá nebo se opiluje.

- Je to černá skvrna, která nemění své místo, v tomto případě musíte zjišťovat původ. Po nezjištění původu ihned vyhledat dermatologa. Může to být maligní melanon – rakovina kůže, kterou může diagnostikovat pouze lékař.

- barvící pigmenty jako lak na nehty proniká do horní zrohovatělé vrstvy nehtu. Zabarvení snadno odstraníme pilníkem nebo leštičkou.

- Tmavší žluté zabarvení přecházející do hněda může odkazovat na lupenku nebo mykózu. diagnózu ponechejte lékaři.